Zamawianie produktów końcowych – najczęściej zadawane pytania

1. NOŚNIK DANYCH

Wybierając nośnik który posiada pudełko drukowane lub drukowane wnętrze wybierz proszę pięć zdjęć w kolejności od najbardziej “pożądanego” z których ja wybiorę jedno lub dwa.

Poniżej przykłady takich produktów:

+ Nośnik CD/DVD z okładką drukowaną lub nośnik USB z okładką drukowaną – wybrane zdjęcie z pośród Waszych 5 propozycji zostanie wykorzystane na okładkę zewnętrzną oraz kolejne na okładkę wewnętrzną. Przykład poniżej:

+ Nośnik USB z okładką materiałową lub nośnik CD/DVD z okładką materiałową – wybrane zdjęcie z pośród Waszych 5 propozycji zostanie wykorzystane na okładkę wewnętrzną. Wnętrze może zostać także bez nadruku czyli biała strona jeżeli tak zdecydujecie. Przykład poniżej:

2. ODBITKI – co to jest biała ramka?
Domyślnie do odbitek dodaję białą ramkę – moim zdaniem prezentuje się lepiej, jeżeli mam wykonać odbitki bez białej ramki napiszcie o tym w zamówieniu.
Poniżej przykład odbitek z białą ramką:

3. Ile mamy wybrać zdjęć do wydruku – odbitki?

Zależy wyłącznie od Was. Jeżeli macie odbitki w pakiecie i wybierzecie większą liczbę to za dodatkowe sztuki zapłacicie zgodnie z cennikiem znajdującym się w ofercie produktów.

4. FotoAlbumu lub FotoKsiążki – dlaczego warto zamówić? Ile zdjęć?

Ilość zdjęć do fotoalbumu lub fotoksiążki także zależy wyłącznie od Was, ja natomiast korzystając z doświadczenia mogę podpowiedzieć/zasugerować.
Sugeruję, aby wybrać w ten sposób, aby przedstawić całą historię od przygotowań do „końca” oraz plener. Przemyślcie na spokojnie, ile kosztował Was cały ślub, a ile FotoAlbum czy FotoKsiążka?! i co zostanie na lata, a co przeminie w ciągu jednego dnia?? 

Pamiętajcie
, zamawiając produkty tego typu, wydajecie na nie zaledwie kilka procent budżetu jaki przeznaczyliście na Wasz ślub – to naprawdę niewiele, zważywszy na to że jest to pamiątka na całe życie. To będą Wasze wspomnienia, pokażecie bliskim, znajomym, dzieciom…;) Wszystko inne co było w dniu ślubu tak naprawdę zakończy się tego samego dnia i wszyscy o tym zapomną, przestaną mówić za kilka dni. Także warto zastanowić się nad tym co tak naprawdę jest ważne: kwiaty zwiędną, ludzie przestaną „mówić” a pamiątka w postaci FotoKsiążki czy FotoAlbumu zostanie na lata.

Prezent dla rodziców – być może w organizacji Wesela pomagali Wam rodzice lub po prostu chcecie im podziękować za to co do tej pory dla Was zrobili. Warto pamiętać o prezencie dla nich – pomyślcie że najlepszą pamiątką z tego dnia nie będą dla nich kwiaty, czekoladki, czy dobry alkohol – prezent w formie FotoKsiążki lub FotoAlbumu zostanie na długo i zawsze będą mogli dzięki niemu wrócić jeszcze raz do tego dnia, pokazać znajomym, powspominać… Warto pamiętać o nich – w porównaniu z budżetem wesela kwota jaką przeznaczycie na prezent tego typu to naprawdę niewiele. Jestem pewien, że dużo rzadziej sięgniecie, a także Wasi rodzicie, bliscy, po pendrive/nośnik, aby pooglądać zdjęcia w porównaniu z wydrukiem.

5. Zdecydowaliśmy się na FotoAlbum / Fotoksiążkę – ile wybrać stron / ile zdjęć?

Poniższe informację pomogą Wam orientacyjnie obliczyć ilość potrzebnych stron w fotoksiążce czy ilość rozkładówek w FotoAlbumie.

Formaty prostokątne 30×20, 40×30, 45×30:

Kadry poziome – na stronie pełnych poziomych kadrów zmieści się 1 lub 4 lub 9. Tylko przy dokładnie takiej ilości możemy rozmieścić pełny kadr. Dając np. dwa zdjęcia trzeba by było każde z nich obciąć o połowę. Poniżej przykłady rozkładu dla 1 lub 4 lub 9. Na tej podstawie można mniej więcej obliczyć ilość potrzebnych stron lub rozkładówek, czy zastanowić się nad ilością zdjęć.

przykład poniżej – 1 zdjęcie na stronie

przykład poniżej – 4 zdjęcia na stronie

przykład poniżej – 9 zdjęć na stronie

 

Kadry pionowe oraz pion+poziom – na stronie w tym układzie zdjęć: 2 zdjęcia pionowe lub jeden pion i dwa poziomy. Poniżej przykłady:

przykład poniżej – 2 zdjęcia pionowe

przykład poniżej – 1 zdjęcie pionowe + dwa poziome

6. FotoAlbum – co z formatem kwadratowym np. 30×30. Ile zdjęć i jak wygląda rozkład na stronie/rozkładówce?

Tutaj jeden pełny kadr zajmuje ok. 2/3 rozkładówki (rozkładówka = 2strony), dlatego jest to bardziej skomplikowane i najlepiej wybierzcie zdjęcia, a rozłożenie/projekt zostaw mi :).

Ilość zdjęć/rozkładówek dla formatu kwadratowego – należy przyjąć dla reportażu że na 10 rozkładówkach czyli 20 stronach pomieści się od ok. 45 – 50 zdjęć.

7. Projekt i rozkład zdjęć – FotoAlbum / FotoKsiążka.

Wybierzcie proszę zdjęcia i prześlijcie numery wybranych zdjęć np. 002, 003, 004 itp. (czyli oddzielone od siebie przecinkiem lub kropką).
Projekt/rozkład możecie zostawić całkowicie mi lub możecie zrobić szkic/rozpiskę jak poniżej:
Strona 1 zdjęcie nr 002
Strona 2 zdjęcia nr 005, 007, 008, 009
Strona 3 zdjęcia nr 015, 017, 019, 023
…..itp.

Jeżeli zdecydujecie się, rozpisać mi zdjęcia – istotna informacja poniżej:

W FotoKsiążce pierwsza strona zaczyna się od prawej strony (lewa jest pusta) – jak na zdjęcie poniżej:

W FotoKsiążce ostatnia strona znajduje się po lewej stronie (prawa jest pusta) – jak na zdjęcie poniżej.


W FotoAlbumie zarówno jego początek jak i koniec prezentują się tak samo czyli strona zaczyna się już od lewej strony – jak na zdjęciach poniżej:

 

8. Co to jest rozkładówka w FotoAlbumie?


Rozkładówka to inaczej dwie strony otwarte na płasko. Jak na zdjęciu poniżej:

 

9. Dostępne rodzaje papieru – odbitki, FotoAlbum, FotoKsiążka, powiększenia, ….

9.1 ODBITKI – dostępne papiery klasy Premium

Wybór papieru zostawiam Wam. Na wszystkich dostępnych, odbitki wyglądają świetnie, a ostateczna decyzja to tak naprawdę kwestia gustu – jedni wolą mat inni błysk, a jeszcze inni metalic 🙂

Poniżej krótka charakterystyka dostępnych papierów:

Błysk PRO
– odbitka naświetlana na papierze błyszczącym, delikatnym, z gładką strukturą. Dobrze oddaje on kontrasty oraz głębię kolorów, przez co wydaje się, że zdjęcie jest bardziej ostre.

Mat PRO – odbitka naświetlana na papierze typu luster, słabo odbijającym światło, z drobniutką ziarnistą fakturą. Bardzo dobrze oddaje on kolory, choć jest mniej kontrastowy w odbiorze i bardziej “miękki” od papierów błyszczących. Odporny na odciski palców oraz zniszczenia mechaniczne.

Jedwab (jest to też mat) – odbitka naświetlana na papierze półmatowym, z grubszą niż w przypadku matu strukturą, z gęsto rozmieszczonymi “wypustkami”. Charakteryzuje się on delikatnymi kontrastami i gładkimi przejściami tonalnymi. Odporny na zarysowania czy odciski palców.
Osobiście ze względu na większa fakturę niż Mat PRO – nie polecam go do małych odbitek np. 10×15.

Metallic – odbitka naświetlana na papierze mocno błyszczącym, odbijającym światło, gładkim. Sprawia on wrażenie większego nasycenia barw i ostrości kantów.

 

9.2 FotoAlbum Exclusive – dostępne papiery oraz ich charakterystyka.

Jedwab (papier matowy inaczej Silk, domyślny dla FotoAlbumu) – rozkładówka naświetlana jest na papierze półmatowym, z grubszą niż w przypadku matu strukturą, z gęsto rozmieszczonymi “wypustkami”. Charakteryzuje się on delikatnymi kontrastami i gładkimi przejściami tonalnymi. Odporny na zarysowania czy odciski palców.

Mat PRO
– rozkładówka drukowana na głęboko pochłaniającym światło, matowym papierze, miękkim w odbiorze i przyjemny w dotyku dzięki aksamitnej powłoce, która potęguje efekt płynności przejść kolorystycznych na zdjęciu.

Metalic – rozkładówka naświetlana na papierze mocno błyszczącym, odbijającym światło, gładkim. Sprawia on wrażenie większego nasycenia barw i ostrości kantów.

 

9.3 Fotoksiążka Ekskluzywna – dostępne papiery oraz ich charakterystyka.

Mat – druk na papierze słabo odbijającym światło, półmatowym, ze średnim ziarnem w strukturze. Odporny na dotyk. Doskonale oddający pastelowe i stonowane barwy. Zachowuje dużą ilość detali w cieniach, jednocześnie dając możliwość reprodukcji szerokiej palety kolorów.

Błysk – druk na papierze błyszczącym, z gładką strukturą i wysokim poziomem połysku. Atramentowa technologia wydruku pozwala na uzyskanie większej soczystości kolorów, bardzo głębokiej czerni i chłodnej szarości. Sztywny, odporny na blaknięcie. Z wysokim kontrastem, więc zachowa i wyostrzy każdy detal lub krawędź.

 

 

Faq - fotograf Zakopane - produktyfotostec.pl | Tadeusz Stec