Samyang Af 24mm F2.8 FE – test obiektywu

Nowy Samyang Af 24mm F2.8 FE – test obiektywu

Kolejne „wyróżnienie” – tym razem przez Samyang Polska !

W sierpniu zostałem wybrany przez firmę Samyang Polska do testowania nowego obiektywu SAMYANG AF 24mm F2.8 FE (bagnet Sony). Samyang to producent wysokiej jakości obiektywów fotograficznych w atrakcyjnych cenach, z powodzeniem konkurujący z topowymi producentami. Dlaczego piszę „wyróżnienie” – do testu zgłosiło się ok. 70 fotografów z czego firma Samyang wybrała 8 szczęśliwców, a wśród nich znalazł się także mój skromny wpis z adresem strony „www.FotoStec.pl” 🙂 Dziękuje Samyang Polska !

Samyang AF 24mm F2.8 FE – mój test i wrażenia z użytkowania.

Pierwsze wrażenia po otwarciu pudełka są bardzo pozytywne, a największe WOW to jego piórkowa waga – piszę to także mając porównanie do szerokokątnego Zeissa 16-35 którego używam. Obiektyw malutki, lekki – waży tyle co nic, a dokładnie 93g. Dodatkowo w zestawie otrzymujemy osłonę przeciwsłoneczną, która jest świetnie spasowana, brak luzów i obaw, że ją zgubimy. Obiektyw wykonany solidnie, posiada metalowy bagnet, a średnica filtra to zaledwie 49mm, co też wpłynie na obniżenie ceny przy zakupie ewentualnego filtra. Całość zamknięta w dołączonym do zestawu, eleganckim futerale zamykanym na zamek błyskawiczny, który świetnie chroni obiektyw. Obiektyw wraz z futerałem łatwo mieścił się w dość ciasnej już torbie fotograficznej, a na plenerach spokojnie i bez obaw o uszkodzenie, w kieszeni 🙂 .

Samyang AF 24mm F2.8 FE | F5.6

Po podpięciu do Sony A7 do którego zamocowany był chwilkę wcześniej szerokokątny Zeiss, ponownie dało odczuć się ogromną różnicę wagową zestawu – na co dzień do szerokich ujęć używam Zeiss’a (waga 518g) vs testowany Samyang (waga 93g). Dla mnie waga po całym dniu noszenia sprzętu zarówno na ślubie jak i w górach ma ogromne znaczenie dlatego na wstępie był to ogromny pozytyw dla testowanego Samyang’a AF24mm F2.8 FE, w końcu nie po to zmieniłem system na małe body A7 aby podpinać do niego ogromne i ciężkie szkła, miło że w końcu powstają szkła pasujący gabarytowo do Sony A7 – Samyang ogromny plus za to, hmm miło byłoby zobaczyć 85 1.4 o mniejszych gabarytach w porównaniu do aktualnych dostępnych szkieł konkurencyjnych firm.

Samyang AF 24mm F2.8 FE | F5.6

Samyang AF 24mm F2.8 FE

Samyang AF 24mm F2.8 FE – AF i jakość obrazu

Oczywiście ważna, a właściwe najistotniejsza w tym wszystkim jest praca AF oraz jakość obrazu.

Samyang AF 24mm F2.8 FE | Test AF-C z opcją śledzenia obiektu

Szerszych ogniskowych używam dosyć często na plenerach ślubnych co można zobaczyć na mojej stronie www.fotostec.pl oraz w nieco mniejszym stopniu w czasie reportażu ślubnego podczas tańców. Obiektyw przetestowałem więc podczas wspomnianych wyżej plenerów, a także na ciemnych salach podczas weselnych tańców.

Samyang AF 24mm F2.8 FE | Test AF w trudniejszych warunkach

Po kilku tygodniach mogę stwierdzić, że układ AF testowanego szkła razem z Sony A7 II pracuje przyzwoicie szybko i bardzo cicho. Układ celnie trafiał w punkt. Potwierdziło się to także podczas pracy na ciemnej sali. AF w trybie AF-C z śledzeniem twarzy także świetnie sobie poradził utrzymując ostrość na śledzonym obiekcie. Jakość obrazu jest bardzo dobra, nie testowałem jej na każdej przysłonie – pracowałem głównie na przysłonie F2.8 oraz F5.6 i oceniam bardzo pozytywnie. Szkiełko na przysłonie F2.8 daje przyjemne rozmycie tła, da się też wtedy zauważyć winiete, którą oczywiście w łatwy sposób można skorygować w postprodukcji – mi osobiście nie przeszkadza ona na zdjęciach także nie korygowałem jej.

„Mały o wielkim wnętrzu” – tak króciutko mogę podsumować moją przygodę z Samyang Af 24mm F2.8 FE.

Testowany obiektyw jest malutki i lekki, a przy tym solidnie wykonany i ostry od pełnej dziury. Jak dla mnie mało winietuje i dystorsi. Zajmował mało miejsca więc od początku był ze mną na każdym zleceniu. Świetnie dogadują się z Sony A7 II także u mnie w plecaku będzie konkurował o miejsce z Zeisem 16-35 którego ze względu na wagę nie będę już zmuszony wszędzie zabierać. Uważam, że ze względu na jakość obrazka, sprawny i celny AF – obiektyw świetnie sprawdzi się w fotografii ślubnej, a także krajobrazowej jak i również do fotografii architektury, a jego konkurencyjna cena da także możliwość spróbowania ogniskowej 24mm osobom które nie koniecznie chcą wydać na szkło kilkakrotnie więcej.

Dziękuję firmie F.H. Foto – Technika | Foto-technika.pl za udostępnienie obiektywu do testów.
Poniżej znajdziecie jeszcze kilka kadrów z testowanego Samyang AF 24mm F2.8 FE .

error: Content is protected !!